Zde může být vaše reklama.
Pátek 19.4.
Svátek má Rostislav
Menu

Účet za škody způsobené vlky přesáhl 2 miliony korun

Účet za škody způsobené vlky přesáhl 2 miliony korun

foto: Pixabay

09. 02. 2020 - 12:00

Královéhradecký kraj od roku 2016 prostřednicím ministerstva financí vyplácí chovatelům náhrady škody způsobené na vybraných hospodářských zvířatech vlkem. Konečná bilance za rok 2019 je oproti předchozím rokům rekordní. Královéhradecký kraj vyřídil 34 žádostí na náhradu škody za více jak 2,2 milionu korun.

„V posledních třech letech vyplacená částka na náhradu škod výrazně stoupla. V roce 2017 Královéhradecký kraj vyplatil chovatelům 45 tisíc korun. O rok později částka stoupla na více než 520 tisíc korun a v loňském roce se náhrady škod vyšplhaly na více jak 2,2 milionu korun. I letos čekáme vysokou částku.  Chovatelé jistě uplatní i jednotlivé škody, které dosud brali jako dar přírodě. Zároveň stouply doporučené ceny za náhradu jednotlivých druhů hospodářských zvířat. V současnosti je v řízení o náhradě škody osm žádostí za více jak 153 tisíc korun," sdělil radní pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma s tím, že nejvyšší odškodnění na jednu žádost činilo v loňském roce téměř 884 tisíc korun, kdy majitelé stáda přišli po úroku vlka o 41 jehňat.

Podle doporučeného ceníku ministerstva životního prostředí se náhrady škod zvýšily u ovce s mléčnou produkcí na 19 680 korun za kus, telete jalovice na 15 tisíc korun a býka na 24 tisíc korun. V případě plemenných zvířat může být částka i vyšší. Na farmové chovy daňků a jelenů zákon zatím nepamatuje, ale díky jednání kraje v této věci je naděje na změnu.

„Škody na lidech, kteří pastevectvím pomáhají také udržovat život a kulturní krajinu v pohraničí, jsou však větší než škody finanční. Hospodáři jsou unaveni z opakujících se útoků, šelma jim změnila život a my nechceme o tyto hospodáře na rodinných farmách přijít," doplnil radní Klíma. 

Poškození chovatelé mohou nárok na náhradu škody zvláště chráněnými živočichy, mezi které vlk patří, uplatnit během celého roku. Pro podání žádosti na krajský úřad je ale zapotřebí dodržet lhůtu deseti dnů od zjištění škody, a následně doložit zprávu veterináře o příčině úhynu či utracení zvířat a rovněž protokol o vzniku škody vlkem ze strany místně příslušného orgánu na ochranu přírody a krajiny.

Další články