
Nezaměstnanost v srpnu vzrostla
Úřad práce ČR evidoval k 31. 8. 2022 celkem 251 753 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 11 047 více než…
03. 07. 2019 - 10:00
Profesor Kamil Musílek (*1980) z Katedry chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové byl oceněn jako první Čech cenou Young Medicinal Chemist in Academia, kterou každoročně uděluje European Federation for Medicinal Chemistry. Společnost ocenila jeho dlouholetý přínos na poli vědeckého výzkumu. V celkovém hodnocení se umístil jako „runner-up“, tedy na 2. místě. Ocenění získal ve stejném týdnu, kdy byl zároveň jmenován ve svých necelých čtyřiceti letech profesorem pro obor Farmaceutická chemie.
„Beru to jako veliký úspěch a uznaní výsledků vědy, které jsem vytvořil v oboru Medicinální chemie za celou kariéru. A samozřejmě je to i uznání pro mé kolegy a studenty, kteří mi s vědeckou prací pomáhali. Zároveň je to pro mě motivace k dalšímu výzkumu, který bude i přínosem pro společnost,“ řekl s potěšením Kamil Musílek.
Profesor Musílek se ve svém výzkumu zaměřuje na vývoj molekul proti otravám organofosfáty. Spolu se svým týmem se mu také podařilo vyvinout novou sloučeninu, která může sloužit při léčbě otrav bojovými chemickými látkami (např. sarin, cyklosarin, VX nebo tabun) nebo pesticidy. Antidota, která se v současnosti používají při léčbě těchto otrav, se prakticky nezměnila od 70. let 20. století, jde tedy o průlom po dlouhých 50 letech. Článek o nově vyvinuté látce otiskl prestižní zahraniční časopis Journal of Medicinal Chemistry (podle žebříčku Web of Science 3. nejlepší časopis ve svém oboru) a publikoval jej i jako první stranu. Prof. Musílek a jeho tým také pracuje na výzkumu molekul proti Alzheimerově nemoci nebo teranostik (terapie a diagnostika) proti nádorovým onemocněním.
Medicinální chemií, která se zabývá vývojem nových látek s lepšími účinky, např. při léčbě rakoviny, kardiovaskulárních chorob nebo infekčních onemocnění, se na Univerzitě Hradec Králové dlouhodobě zabývají multidisciplinární vědecko-výzkumné týmy napříč fakultami. Jedním z největších projektů univerzity je v současnosti IT4Neuro(degeneration). Ten se kromě vývoje léků na neurodegenerativní onemocnění, jako je například Parkinsonova choroba či Alzheimerova nemoc, zaměřuje i na ekonomické problémy spojené se stárnutím a dopadem těchto nemocí na populaci.
Úřad práce ČR evidoval k 31. 8. 2022 celkem 251 753 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 11 047 více než…
Školní pomůcky, kroužky a další výdaje mohou být na začátku školního roku značným zásahem do…
Už 12 měsíců trvá výrazný růst inflace, který Česko nezažilo po desetiletí. Ten způsobuje, že 81 %…
Letní měsíce bývají na trhu práce rušným obdobím. Přicházejí na něj totiž tisíce absolventů…
Úřad práce ČR evidoval k 31. 7. 2022 celkem 240 706 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 9 397 více než v…
Ve školách zapojených do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět v průběhu nedávno skončeného…