Dnes:14°C

Zítra:22°C

Středa 3.6. Tamara
Menu

Hradecká MHD přepraví méně cestujících než před krizí

Hradecká MHD přepraví méně cestujících než před krizí

foto: DPmHK

19. 05. 2020 - 08:23

Je to jen několik měsíců, co se hradecký dopravní podnik potýkal s nedostatkem řidičů, shodně jako většina dopravců v naší zemi. Pandemie COVID-19 tento několikaletý velmi vážný problém v zásadě vyřešila. O práci v městském podniku se teď poměrně často hlásí lidé, kteří přišli o místa v soukromém sektoru, a početní stav řidičů MHD je naplněn.

Hlavní problém je rázem zcela odlišného charakteru. Autobusy, elektrobusy a trolejbusy totiž velmi často převážejí pouze několik cestujících či jsou poloprázdné – aktuálně je využití při porovnání početního stavu oproti stejnému období předešlého roku v úrovni maximálně jedné třetiny běžných počtů (samozřejmě záleží na charakteru konkrétní linky i denní době). Má to ale i tu výhodu, že není problém dodržovat aktuálně doporučené hygienické rozestupy.

Strach z nákazy vedl hlavně v březnu 2020 k dramatickému propadu cestujících, zpět do veřejné dopravy v našem městě se vracejí jen velmi opatrně - stejně jako v celé republice.  Mnoho lidí i přes uvolňování režimu nadále pracuje z domova a do nedávna nejezdili ani školáci (z důvodu zavedení omezeného režimu výuky žáků a studentů posledních ročníků na základních a středních školách začali tito jezdit částečně).  A ti obyvatelé Hradce Králové, co už musejí někam cestovat, daleko více - jak je to vidět i na současném hustém provozu aut v ulicích - teď upřednostňují individuální - především osobní automobilovou – dopravu, kterou považují za pohodlnější a bezpečnější.

Návrat k úplně standardní intenzitě MHD do prázdnin nejspíš nenastane -  to lze patrně očekávat až s příchodem nového školního roku v září, proto připomínáme, že stále organizujeme provoz MHD v Hradci Králové až do odvolání v režimu podle prázdninového jízdního řádu, tzn.  v jízdních řádech platí v pracovních dnech druhý sloupec nazvaný „Pracovní den - omezení dopravy MHD“.  Až do odvolání je také stále pozastaven provoz nočních linek č. 51, 52, 53 a 54.

Na základě rozhodnutí kolegia primátora města Hradec Králové dochází k obnovení pozastaveného provozu školních linek č. 5Š, 10Š, 12Š, 16Š, 23Š a 25Š od pondělí 25. května 2020. Dále budou zavedeny z důvodu opravy vozovky v Malšově Lhotě školní spoje 11Š a 17Š. V provozu budou také spoje linky č. 20, která zajištuje rozvoz školních dětí z Vysoké nad Labem. Spoje linky č. 20 pojedou v 7:20 z Vysoké nad Labem na zastávku Pod strání a v 13:25 ze zastávky Pod strání do Vysoké nad Labem.

Dopravní podnik doufá, že významná část lidí se přesvědčí o bezpečí veřejné dopravy a začne ji postupně více využívat již dříve. Možná bude jen přetrvávat snaha, třeba u seniorů, vyhnout se dopravním špičkám, kdy je ve vozech největší hustota cestujících.

Vyšší využívání MHD může přijít už teď, kdy se od pondělí část dětí a studentů začíná po vynucené přestávce do škol vracet.  Přispět k tomu může i to, že Vláda ČR již zrušila nařízení o zákazu placeného parkování a v Hradci Králové je parkovací systém v plném provozu od čtvrtka 30. dubna.  

Nákazy koronavirem ve vozech hradecké MHD se není třeba obávat - dopravní podnik stále realizuje řadu opatření, aby riziko nákazy minimalizoval a vrátila se důvěra v MHD, kdy dělá vše i pro zajištění maximální čistoty a vozy jsou i nadále pravidelně dezinfikovány a ionizovány – viz další část článku. Cestování v nich - i přesto, že samotná obecná povinnost nosit roušky na veřejnosti skončí v pondělí 25. května 2020 - je i nadále možné, resp. povinné však pouze se zakrytým nosem a ústy pomocí ústenky, roušky, respirátoru, šály, šátku, nákrčníku, doma vyrobenou alternativou či jinou alternativou, která plní tuto funkci (tato povinnost platí samozřejmě i nadále pro naše řidiče MHD, protože hradecké vozy MHD nejsou vybaveny plně uzavřenou kabinou), což je velmi důležité opatření, které minimalizuje šíření případné nákazy i ve více obsazeném spoji. Doporučujeme také používání rukavic. Prosíme také cestující - pokud to lze – o dodržování příslušného minimálního odstupu od dalších cestujících a to jak ve vozech MHD, tak na zastávkách. Cestování v MHD při stávající obsazenosti vozů není o nic nebezpečnější než třeba návštěva supermarketu.

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články