Zde může být vaše reklama.
Pátek 19.4.
Svátek má Rostislav
Menu

Tomáš Kašpařík to s legem dotáhl do Guinessovy knihy rekordů

Tomáš Kašpařík to s legem dotáhl do Guinessovy knihy rekordů

foto: Archiv Tomáše Kašpaříka

20. 02. 2020 - 15:00

Sedmatřicetiletý Tomáš Kašpařík je dospělý muž, pracující ve Správě kolejí a menz na Univerzitě Palackého v Olomouci. Má však koníčka, díky kterému se dostal i do Guinessovy knihy rekordů. Staví z LEGO kostek.

Kdy jste se poprvé dostal k LEGO stavebnici? Vzpomenete si, která byla ta vaše první?
K LEGO stavebnici  jsem se dostal jako malý a můj první set byla záchranářská helikoptéra 6482 z roku 1989. V dětství jsem si hrál hlavně se stavebnicemi policie a později western. Jako většina dospělých LEGO fanoušků, i já měl své období temna „kdy LEGO leželo ve skříni“. Vrátil jsem se k němu až v roce 2010 a tehdy nutkání postavit menší hrad přerostlo v obří koníček.

Díky legu jste v Guinnesově knize rekordů. Jak se vám to povedlo?
Přiznám se, že to byla náhoda. V roce 2016 a 2017 jsem postavil 6,5 metru dlouhý LEGO panel největší horské dráhy na světě ve stylu dřevěných horských drah v USA, inspirací mi bylo El Toro v Jackson, New Jersey. Model je z 90.000 dílů a dráha je plně funkční. S malou kamerou jsem natočil video na Youtube z pohledu cestujících a během několika týdnů mělo přes milion zhlédnutí.

Díky videu mě také našli a oslovili z Guinessovy knihy pro zápis o rekord, kvůli přísným technickým podmínkám rekordu se ale dráha nakonec do knihy nedostala.

Horská dráha ale není můj jediný obří model a do knihy jsem se zapsal s největším Ruským kolem na světě, to jsem postavil o rok dříve k příležitosti Pražské výstavy Kidsfest 2015. Model je ze 40.000 dílů, měří na výšku 365cm a je také plně funkční, v Olomouci ho uvidíte na podzimní výstavě. Jediná ne-LEGO součástka je zde 4mm široká ocelová osa ve středu kola, která nese váhu asi šestnácti kilo.

Měření pro rekord proběhlo na výstavě v Nizozemsku na podzim 2017 a video a focení proběhlo v Anglickém Birminghamu na podzim 2018. Celý proces od zápisu po otištění v knize trval asi tři roky.  

Zajímavostí je, že mám jako jediný člověk na světě zapsaný LEGO model v Guinessově knize jmenovitě jako osobní rekord. Ostatní rekordy jsou vytvořeny a zapsány skupinami lidí, nebo firmami, jako společnost LEGO. 

Abych o sobě dal do budoucna lépe vědět, prezentuji své výtvory na webu, kde najde mé další jedinečné stavby, nejnovější jsou ledové LEGO sochy z čirých kostek. Jsem členem Československé LEGO komunity Kostky.org kde většina lidí vystupuje pod přezdívkou a ta moje v překladu z japonštiny znamená „dítě“, nebo také „malý člověk“, je pro mě osobním vtipem.

Máte ještě nějaký cíl, který byste si chtěl mezi stavebnicemi splnit?
I když se mi mnohé líbí, stavebnice mě moc nelákají, nemám na ně čas. Spíše mě zajímají samotné kostky, ze kterých můžu tvořit další jedinečné modely. S těmi už léta cestuji po domácích a zahraničních výstavách a to je pro mě asi tou největší zábavou, poznávat nová místa, nové lidi se stejným zájmem a obdivovat jejich umění. 

Velikým cílem, který se mi pomalu plní, je vytvoření u nás mezinárodní výstavy podobné těm, jaké navštěvuji v zahraničí. Před pěti lety jsem pro naši LEGO komunitu založil v Olomouci výstavu Svět Kostek a společně ji rozvíjíme.

Za pět let své historie na akci přišlo téměř 30 000 návštěvníků a v posledních letech za námi své umění přivezli ukázat i zahraniční vystavovatelé z Maďarska, Rakouska, Slovenska a Francie. Pro obrovský zájem návštěvníků i vystavovatelů se letošní výstava 10. a 11. října 2020 bude konat ve Sportovní hale Univerzity Palackého, čím více jak zdvojnásobíme výstavní prostory z předchozích let a posuneme akci zase o kus dál.

Co na vaši zálibu v kostkách říkají vaši přátelé?
Každý kdo zná LEGO „jenom“ jako hračku se na vás dívá se zdravou dávkou skepticismu. Kdo ale přijde na naši výstavu pozná, že LEGO může být i uměním a pro některé naše hendikepované členy dokonce i terapeutickou pomůckou. 

Jen pro zajímavost, kolik vás takový koníček stojí?
Určitě je to jeden z těch dražších koníčků, na výstavách máme i modely, které stojí desítky i stovky tisíc. Když se v obchodě podíváte na cenu největší stavebnice a na výstavě před sebou máte model dvacetkrát větší, asi si řeknete, že ten člověk co to postavil se asi musel zbláznit.

Není to ale tak hrozné, společnost LEGO má „Fanouškovský komunitní“ program a za naše aktivity nás odměňuje například možnostmi levných nákupů.

Další články