Zde může být vaše reklama.
Neděle 23.6.
Svátek má Zdeňka
Menu

Muzeum hraček v Novém Bydžově nabízí pohádkovou podívanou

Muzeum hraček v Novém Bydžově nabízí pohádkovou podívanou

foto: Archiv Muzea hraček v Novém Bydžově

18. 07. 2021 - 12:28

V areálu bývalých Jabloneckých skláren u koupaliště v Novém Bydžově v ulici U Mlýna 1437 se skrývá místo, které vás vrátí zpět čase a dovolí vám nakouknout do minulosti vašich prarodičů i rodičů. Muzeum hraček Stuchlíkovi patří mezi místa, kam by měl zamířit každý milovník hraček. Nabízí totiž návrat do dětství.

Manželé Radek a Hana Stuchlíkovi se sběratelství věnovali více jak deset let. Jejich vášeň se postupně rozrostla do té míry, kdy měli neuvěřitelný počet exponátů, pro které ale nebyl místo, kam je dát. A tak se objevil prostor bývalých skláren a manželé Stuchlíkovi se rozhodli první adventní neděli v roce 2018 otevřít Muzeum hraček Stuchlíkovi.

Na své si zde přijde opravdu každý. K vidění jsou exponáty z předválečné doby až po 80. léta minulého století. A to včetně velkého starožitného funkčního kolejiště s mašinkou a vagónky z roku 1913. K vidění jsou také loutková divadla různých druhů a tvarů.

Díky své velikosti, která čítá tisíce hraček, se sbírka v současné době řadá mezi největší stálé expozice s historickými a retro hračkami po celé České republice.

Bohužel, stejně jako spoustu dalších odvětví, také muzeum ovlivnila pandemie koronaviru, během roku 2020 tak bylo muzeum zavřené. I během té doby se ale manželé Stuchlíkovi rozhodli rozšiřovat svou sbírku a k vidění jsou tak nové exponáty, které stojí za to.

Stačí jediné. Najít si čas a zamířit do Nového Bydžova. A protože jdou v muzeu svým návštěvníkům naproti, v půlce srpna chystají velkou celodenní akci.

Pohádkový den plný zábavy

Muzeum se o své návštěvníky stará a připravilo si pro ně Pohádkový den plný zábavy, který proběhne 14. srpna. A program je opravdu velkolepý. Co návštěvníky čeká? Prohlídka muzea hraček včetně nově otevřené expozice loutkových divadel z let 1920 - 1970 výrobců Munzberger, Storch. Výstava historických motocyklů – k vidění bude řemenový motocykl Ariel z roku 1915 - nejstarší Ariel v republice, dvouválcový Matchless z roku 1921 - jeden ze tří kusů v republice, dvouválcový motocykl AJS z roku 1922 a další. V deset hodin představí Martina s Naďou své labradory, ukážou  vám  práci canisterapeutického psa, základní poslušnost a trochu loveckého výcviku

Chystá se také loutkové divadelní představení lidového loutkaře Jiřího Polehni. V 11 hodin se můžete těšit na pohádku O Smolíčkovi. Ve 13 hodin na pohádku O Budulínkovi. V 15 hodin muzeum hraček navštíví zvířátka z Bioparku Štít – představení krajty královské, želvy uhlířské a leguána zeleného. V rámci celého dne budou probíhát soutěžní úkoly o odměny s pohádkovými postavami z klasických českých pohádek a večerníčků. Celým dnem vás bude provázet královehradecký maskot lvíček Gustík. Nebude chybět ani dětská diskotéka

Otevírací doba pro letošní rok 

- červen až září vždy od úterý do soboty od 10 hod do 16 hodin
- prosinec vždy od úterý do soboty od 10 hod do 16 hodin
- prosincové pátky noční prohlídky od 18 hod do 22 hodin

Pokud případným návštěvníkům uvedené termíny nevyhovují, dá se zavolat na číslo 608 985 477 a domluvit se případně na jiném termínu prohlídky. Muzeum také vykupuje hračky do expozic, stačí zavolat na číslo 604 554 114, které patří paní Stuchlíkové.

Další články